ازدواج حضرت زهرا وامام علی (ع) پایگاه خانواده،جوانان،تعلیم و تربیت


احادیث  احادیث   كربلاي عشق  كربلاي عشق   جوانان  جوانان   تغذیه وسلامت  تغذیه وسلامت   جلوه معشوق  جلوه معشوق   ائمه معصومین  ائمه معصومین   قرآن  قرآن   مـقالات  مـقالات   پرسش از استاد  پرسش از استاد   انديشه هاي استاد  انديشه هاي استاد   صفحه اصلي  صفحه اصلي  
چت آنلاين با مدير سايت


   ویژه نامه ها ››
   مهدويت
   نکته ها وگفته ها
   اخلاق عملي
   خانواده وتربیت
   بانوان
   اصول مدیریت موفق
   مقالات كاربران
   لينک هاي مفيد ››
   حکمت و لطیفه
   ورود اعضا
   عضویت در سایت
   جستجو
   تماس با ما


     شمسی

               

  گروه : انديشه هاي استاد  ازدواج آسمانی 
 

   

 

   ازدواج حضرت زهرا وامام علی (ع)


تحلیلی بر ازدواج امام علی وحضرت زهرا (ع)

  

یکی ازآثار حاج آقا گرجی کتاب ازدواج آسمانی استکه ایشان در مصاحبه با مجله نور سماوی ویژه نامه کنگره فاطمه شناسی درباره آن توضیح داده اند. 

 

ازدواج نیاز جامعه وجوانان ماست٬همانطور که مستحضر هستید اخیرا ما یک تحقیقی داشتیم تحت عنوان ازدواج آسمانی که داستان ازدواج حضرت امیرالمؤمنین(ع)وفاطمه زهرا(س)با استناد از منابع معتبر شیعه وسنی مورد بررسی  قرار گرفت.نزدیک سه هزار ودویست کتاب در این زمینه بررسی شد که نکات بسیار خوب ارزشمندی از موضوع ازدواج این دو بزرگوار بدست آمد.

علت اینکه نام این کتاب را ازدواج آسمانی گذاشتیم به این خاطر بود که در بحث حدیث معراج٬وقتی پیامبر اکرم(ص)به معراج رفتند در سدرۃ المنتهی خدای متعال امر فرمودند:که دونور را به هم پیوند بده٬پیامبر سؤال کردند این دو نور کدام دو نورند٬خدای متعال فرمودند:نور علی(ع)وزهرا(س)٬لذا ما این ازدواج را بر این مبنا واز طرف دیگر به خاطر اینکه واقعا در قالب های مادی وزمینی منحصر ومحدود نبود نامش را ازدواج آسمانی گذاشتیم که خیلی هم مورد علاقه جوانان بود وخود اهل بیت نیز محبتها وعنایاتی به ما داشته اند.

در این کتاب تحقیقی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که امیرالمؤنین(ع)و فاطمه زهرا(س)ازدواج را هدف نمی دیدند.معتقد بودند ازدواج یک وسیله است٬وسیله ای برای تکامل دختر وپسر شریکی در مسیری سیر الی الله.

 در این تحقیق و کتاب هدفمان معرفی شخصیت آنها«حضرت زهرا(س) وحضرت علی(ع)»آنطور که بوده بصورتی جامع به دور ازیک بعدی دیدن ایشان ٬ ما در این بحث  یک بخش را به آیین همسرداری اختصاص دادیم.وباز یکی از مسائلی که درباره آن بحث شده است مراسم خواستگاری واینکه ازدواج بسیار ساده وسریع است .

 آیه قرآن درباره مهریه ی زنان می فرماید:

«و اتو النساء صدقا تهن نحله»

یعنی مهریه هدیه صادقانه مرد است ویک تشریفات وچشم وهم چشمی نیست .

اگر این ازدواج خوب معرفی شود می تواند مبنای مناسبی برای ازدواج جوانان به شمار آید.الآن در جامعه ما معیارهای ثابتی برای ازدواج وجود ندارد واختلاف سلیقه ها پیرامون این موضوعات زیاد است؛در صورتی که اگر ما روشهامان منتهی شود به دستورات قرآن وزندگی حضرت علی(ع)وحضرت زهرا(س)٬دیگر هیچ اختلافی میان خانواده ها برای امر ازدواج بوجود نمی آید.

این کتاب بیان می کند که ازدواج وزندگی ساده حضرت علی(ع) وحضرت زهرا(س) به چهار دلیل مهم بوده است:

1-    به این دلیل که همه ی مردم نمی توانستند خوب زندگی کنند وبرای همدردی با فقرا بوده است.

2-    ساده زندگی می کردند به خاطر اینکه بتوانند برخی از اموالشان را به فقرا کمک کنند وبه فوز عظمای انفاق در راه خدا برسند.

3-    حضرت علی(ع) وحضرت زهرا(س) می دیدند که بهره برداری از امکانات بیشتر ومواهب زیاد باعث از بین رفتن عزت انسانها است وآن بزرگواران حاضر به این کار نبودند.

4-    حضرت علی(ع) وحضرت زهرا(س) می دیدند که آدم هرچه در نعمت ها حتی حلال غرق شود از بندگی خداوند باز می ماند.

در آخراگراین منطق حضرت علی(ع) وحضرت زهرا(س) را روشن وصریح  برای جوانان بیان کنیم آناان با آغوش بازمی پذیرند .

 

شماره مطلب : 1845            انتشار : 5/12/1389            مشاهده : 3923 مرتبه

چاپ اين متن

 Bookmark and Share


نظرات کاربران :

آرشيو کل

آرشيو انديشه هاي استاد

آخرين عناوين :

نام و نام خانوادگی : *
نظرات : *

(حداکثر 700 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   


mahdi-gorji.com

کليه حقوق اين سايت برای پایگاه خانواده،جوانان،تعلیم و تربیت ( حجه السلام مهدي گرجي ) محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين سيستم متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد