تجمل گرايي، لکه ي ننگ مراسم ترحيم پایگاه خانواده،جوانان،تعلیم و تربیت


احادیث  احادیث   كربلاي عشق  كربلاي عشق   جوانان  جوانان   تغذیه وسلامت  تغذیه وسلامت   جلوه معشوق  جلوه معشوق   ائمه معصومین  ائمه معصومین   قرآن  قرآن   مـقالات  مـقالات   پرسش از استاد  پرسش از استاد   انديشه هاي استاد  انديشه هاي استاد   صفحه اصلي  صفحه اصلي  
چت آنلاين با مدير سايت


   ویژه نامه ها ››
   مهدويت
   نکته ها وگفته ها
   اخلاق عملي
   خانواده وتربیت
   بانوان
   اصول مدیریت موفق
   مقالات كاربران
   لينک هاي مفيد ››
   حکمت و لطیفه
   ورود اعضا
   عضویت در سایت
   جستجو
   تماس با ما


     شمسی

               

  گروه : انديشه هاي استاد  درباره مراسم عزای نزدیکان 
 

   

 

   تجمل گرايي، لکه ي ننگ مراسم ترحيم


 

خدا نکند کسي فوت کند، بستگان و نزديکان همه کاري بايد بکنند جز عزاداري، تشريفات و تجملاتي که امروز در مراسم ترحيم حکمفرماست باعث اندوه چندان خانواده شده است.


 سالها پيش وقتي قرار بود عروسي برپا شود ، کمي صاحب خرج به فکر فرو مي رفت که خرج هفت شب سور  دادن را از کجا بياورد. اما براي مرگ و مير و مراسم ترحيم کسي  چندان ناراحتي نداشت. وقتي کسي فوت مي کرد خانواده و نزديکانش فقط عزاداري مي کردند و همسايه ها و بستگان هم به فکر مراسم سوم ،هفتم و چهلم بودند که البته چندان هم سنگين نبود اما امروز نه تنها برگزاري عروسي دردسر ساز شده که مراسم ترحيم هم همينطور است. خدا نکند کسي فوت کند بستگان و نزديکان همه کاري بايد بکنند جز عزاداري .تشريفات و تجملاتي که امروز در مراسم ترحيم حکمفرماست باعث اندوه  چندان خانواده شده است. و اين يعني پاي اشرافي گري و تجمل به مراسم هاي ترحيم باز شده است.
در اسلام به تسليت گفتن سفارش شده است
تکريم مرده چه براي خاکسپاري و بعد از آن در اسلام تاکيد فراوان شده است و تسليت به بازماندگان و همراهي آن ها سفارش شده است. حجت الاسلام گرجي در اين رابطه مي گويد «اصل تسليت و تعزيت بيان اظهار همدردي و تسلا دادان به کساني است که غم ديده اند و سفارش هاي زيادي هم داريم که در تشييع جنازه شرکت کنيد. دل تسلا دادن و تعزيت ، تسليت دادن به بازمانده ها و سفارش به صبر هم در متون ديني و فقهي آمده است. نظر ايشان خصوص مراسم ترحيم اين بود «برگزاري جلسات ترحيم و اطعام عزاداران، تعزيت گفتن اعلام همدردي هم مناسب است گاهي اوقات به احترام و ياد فرد فوت شده آياتي از قرآن تلاوت و هديه مي شود و يا خرج مراسم ها به مراکز خيريه پرداخت مي شود و يا اخيراً به ياد فرد روضه مي گيرند که بسيار مطلوب است.
حجت الاسلام گرجي در مورد تجمل گرايي در اين مراسم مي گويد: «متاسفانه امروزه بسياري از مراسم ها به ريا، خودنمائي، تظاهر و تجمل گرايي کشيده است. گاهي اوقات خانواده ها ده ميليون تومان پول خرج مي کنند و يا 60 الي 70 ميليون پول مي دهند تا در امامزاده ها به خاک سپرده شوند. جلسات عزاداري در تالار هاي آن چناني برگزار مي شود که بيشتر براي بالا بردن شخصيت مرده و اطرافيان صورت مي گيرد در حالي که اين هزينه ها مي تواند در جاهاي ديگري هزينه شود . به عقيده حاج آقا گرجي دفن شدن در امامزاده ها تاثيري در اعمال افراد ندارد و فرقي به حالشان نمي کند.
اين کارشناس مذهبي در مورد کيفيت مراسم ترحيم هم مي گويد «گاهي اوقات جلسات محتوا ندارد و بيشتر تعريف و تمجيد افراد شرکت کننده است. ولي يک قرآن يا دعائي پر محتوا براي ميت خوانده نمي شود. بسياري از افراد تاج گل هاي طبيعي گران قيمت مي آورند که اگر اين تاج گل ها از خيريه ها گرفته مي شد، بهتر بود اما امروز در گرفتن تاج گل هم ريا دخيل است و چشم و هم چشمي در خريد تابلو وجود دارد.»
خرج کردن براي ناراحت نشدن بازماندگان
تجمل گرايي در همه مراسم ترحيم خودنمائي مي کند. قبر و سنگ قبر، مراسم هاي مختلف و اطعام ها و مکان هاي برگزاري و تاج گل ها هر روز گران تر و شکيلتر مي شود و مردم به خاطر فخر فروشي و اينکه خانواده متوفي ناراحت نشوند هزينه ي زيادي مي کند . اين خرجها مايه تفخر بسياري از مسئولين به ساير اقشار جامعه شده است و اين فرهنگ در حال رشد و توسعه است که کسي چندان به فکر ميت نيست همه در پس اين مراسم ها به دنبال خريدن آبرويي بي اعتبار مي گردند.
حجت الاسلام گرجي راه مبارزه با اين معضل را تبليغات و کار فرهنگي دانست  و گفت «بايد مراکز تبليغي با مديريت علما به ارشاد و راهنمايي مردم بپردازند و با اين معضل مبارزه کنند.
با شکوه ترشدن اين مراسم ها قطعاً کمکي به ميت نخواهد کرد تنها قرائت قرآن و طلب آمرزش از طرف خانواده و اقوام درجه يک باعث خشنودي ميت خواهد بود.
منبع:راسخون

 

شماره مطلب : 1889            انتشار : 28/12/1389            مشاهده : 2906 مرتبه

چاپ اين متن

 Bookmark and Share


نظرات کاربران :

آرشيو کل

آرشيو انديشه هاي استاد

آخرين عناوين :

نام و نام خانوادگی : *
نظرات : *

(حداکثر 700 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   


mahdi-gorji.com

کليه حقوق اين سايت برای پایگاه خانواده،جوانان،تعلیم و تربیت ( حجه السلام مهدي گرجي ) محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين سيستم متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد