خانواده کانون بنیانی جامعه است پایگاه خانواده،جوانان،تعلیم و تربیت


احادیث  احادیث   كربلاي عشق  كربلاي عشق   جوانان  جوانان   تغذیه وسلامت  تغذیه وسلامت   جلوه معشوق  جلوه معشوق   ائمه معصومین  ائمه معصومین   قرآن  قرآن   مـقالات  مـقالات   پرسش از استاد  پرسش از استاد   انديشه هاي استاد  انديشه هاي استاد   صفحه اصلي  صفحه اصلي  
چت آنلاين با مدير سايت


   ویژه نامه ها ››
   مهدويت
   نکته ها وگفته ها
   اخلاق عملي
   خانواده وتربیت
   بانوان
   اصول مدیریت موفق
   مقالات كاربران
   لينک هاي مفيد ››
   حکمت و لطیفه
   ورود اعضا
   عضویت در سایت
   جستجو
   تماس با ما


     شمسی

               

  گروه : انديشه هاي استاد  مصاحبه ها 
 

   

 

   خانواده کانون بنیانی جامعه است

بمناسبت روز خانواده


 
ازدواج، عاقلانه شروع شود و عاشقانه تداوم پیدا کند/ خانواده خوب جامعه خوب می‌سازد
گروه اجتماعی: یک استاد حوزه و دانشگاه گفت:
ازدواج احساسی باعث ضرر زدن به افراد می‌شود و تشکیل این گونه خانواده‌ها، نهایتا سرانجام خوبی ندارد، یعنی ازدواج باید عاقلانه شروع شود و عاشقانه تداوم پیدا کند.
حجت‌الاسلام مهدی گرجی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، اظهار کرد: در معارف اسلامی و همچنین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، خانواده کانون بنیانی جامعه است، یعنی خانواده‌ها هستند که جامعه را می‌سازند.
وی افزود: ثمره خانواده‌های خوب، آرام، علاقمند به علم و ادب و انسانیت دقیقا، ایجاد جامعه‌ای با این ویژگی‌ها است و این ثابت شده که در محل اجتماع خانواده‌های خوب و سالم،  آرامش در محیط و آسایش زندگی در آن محل فراهم می‌شود.
وی ادامه داد: اگر ما بخواهیم خانواده‌ای با بنیان محکم بسازیم، باید فکر و اندیشه درست در بحث ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشیم و آن را به جوانان‌مان منتقل کنیم.
گرجی افزود: جوانان باید با اهداف ازدواج و تشکیل خانواده، زندگی مشترک و همچنین با آداب و رسوم درست و منطقی و شرعی آشنا شوند و آمادگی‌های لازم را برای شروع زندگی از نظر فکری و روحی داشته و جربزه و جوهره اداره زندگی را داشته باشند.
وی گفت: ازدواج احساسی باعث ضرر زدن به افراد می‌شود و تشکیل این گونه خانوادها، نهایتا سرانجام خوبی ندارد، یعنی ازدواج باید عاقلانه شروع شود و عاشقانه تداوم پیدا کند.
وی در خصوص خطراتی که بنیان خانواده‌ها را تهدید می‌کند، بیان کرد: از جمله مهم‌ترین خطری که در کمین زندگی جوانان می‌باشد، این است که زن و مرد معنای زندگی مشترک را نفهمند و ندانند که وارد چه فضایی شده‌اند و به همین دلیل باید بدانند معنای زندگی مشترک هماهنگی، همدلی و صفا و صمیمیت است.
وی گفت: خطر بعدی این است که جوانان معنای تفاهم را درک نکنند و ندانند که اصل اساسی بقا یک خانواده، مبتنی بر تفاهم است.
وی با بیان اینکه این روزها خودخواهی، خودمحوری و غرور زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات شده است، افزود: جوانان باید در ازدواج، از خودگذشتگی را سرلوحه  زندگی خود قرار دهند.
حجت‌الاسلام گرجی در خصوص راهکارهای متون دینی برای تحکیم خانواده،  گفت: در متون دینی بحثی با عنوان خانواده متزلزل داریم و این خانواده‌ای است که ثبات و استحکام واقعی ندارد. اسلام برای اینکه خانواده‌ها به تزلزل دچار نشوند، تاکید می‌کند که در اختلافات با یکدیگر درگیر نشوند و اختلافات را با افرادی دانا و امین مشورت کنند و همچنین اختلافات خود را نزد فرزندان آشکار نکنند.
وی با بیان اینکه نبود معنویت و دوری از یاد خدا، بنیان خانواده‌ها را سست می‌کند، اظهارکرد: تلاش برای ثبات خانواده وظیفه تک تک اعضای خانواده است.
این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر این نکته که خارج شدن خانواده از جمع‌گرایی به سمت فردگرایی یکی از آسیب‌های جامعه است، گفت: کم شدن نگاه‌های صمیمی و گرم و امید بخش  از بین رفته و لذا انگیزه برای حضور در جمع کمرنگ شده است.
وی در پایان ادامه داد: به صورت کلی مشکلات مادی، محدودیت‌های اقتصادی، تربیت ناصحیح خانوادگی، افکار غلط، برداشت و پیشداوری‌های بیجا و عملکرد غلط جمع به خصوص بزرگترها باعث شده که جوانان به حضور در جمع علاقه‌ای نداشته باشند.
 

شماره مطلب : 2222            انتشار : 30/6/1396            مشاهده : 302 مرتبه

چاپ اين متن

 Bookmark and Share


نظرات کاربران :

آرشيو کل

آرشيو انديشه هاي استاد

آخرين عناوين :

نام و نام خانوادگی : *
نظرات : *

(حداکثر 700 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   


mahdi-gorji.com

کليه حقوق اين سايت برای پایگاه خانواده،جوانان،تعلیم و تربیت ( حجه السلام مهدي گرجي ) محفوظ است

برنامه نويسی و حق تکثير اين سيستم متعلق به ( اصفهان هاست ) ميباشد